• Start
  • Teatr
  • Spowiedź w Brazylii ogromny sukces Teatru Fredry/Powrót masochisty
  • Jarek Mikołajczyk

Spowiedź w Brazylii ogromny sukces Teatru Fredry/Powrót masochisty

Teatr Fredry w Gnieźnie po raz kolejny potwierdza, że pomysł i konsekwencja, przynoszą sukces. Teatr potwierda także, że rezydencje teatralne, które były pionierskim w polskim teatrze pomysłem Łukasza Gajdzisa zastępcy dyrektora u Fredry nie tylko zaowocowało dobrymi spektaklami, ale też pozwalają naszej scenie na wysokie loty. W przypadku Spowiedzi masochisty jest to dosłownie lot i to dość długi. Rzetelne spektakle, do których przyzwyczaiła nas powoli ekipa pod kierunkiem dyrektor Joanny Nowak. Tym razem jednak gnieźnieński zespół leci ze Spowiedzią masochisty do Brazylii, to niewątpliwie jeden z najwiekszych sukcesów artystycznych z Gniezna. Poniżej materiał  nadesłany przez teatr.

W dniach 4 - 6 lutego 2016 roku Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie zaprezentuje czterokrotnie spektakl „Spowiedź Masochisty” w reż. Aline Negra Silva na scenie Teatru Uniwersyteckiego w São Paulo (Teatro da Universidade de São Paulo). Będzie to pierwszy wyjazd Teatru Fredry do Ameryki Południowej. Projekt realizowany jest w ramach programu promocji polskiej kultury w Brazylii organizowanego przez Culture.pl w 2016 roku.

Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznej reżyserki: Aline Negra Silva i scenografa Felipe
de Oliveiry, we współpracy ze szkołą teatralną w São Paulo (São Paulo Escola de Teatro Centro
de Fromacão das Artes do Palco). Inicjatywa ta wpisała się w realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego program Budzik Kulturalny i rozpoczęła od wizyty studyjnej w Gnieźnie brazylijskich kuratorów sztuki. Zaproszeni przez nas artyści przez dwa miesiące pracowali wraz
z aktorami, zapoznając ich ze sztuką oryginalnego operowania przestrzenią sceniczną, subiektywnego pojmowania roli poszczególnych komponentów dzieła teatralnego w procesie twórczym oraz nowymi metodami pracy z aktorem. Efektem wspólnej pracy jest multimedialny spektakl wg dramatu jednego z najbardziej uznanych współczesnych dramaturgów czeskich Romana Sikory, w przekładzie Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Elżbiety Zimnej, pt. „Spowiedź Masochisty”.

Spektakl jest przejmującą, ale też groteskowo-ironiczną i nieodparcie śmieszną opowieścią
o współczesnych niewolnikach, pariasach czasu globalizacji, o kryzysie jednostki i społeczeństwa
w rozkwitającym kapitalizmie.

"Aktorzy, pewnie prowadzeni przez brazylijską reżyserkę, świetnie sobie radzili w tych trudnych, niekonwencjonalnych warunkach, a ich zaangażowanie, fizyczna kondycja, umiejętność połączenia intensywnej gry ciałem z wypowiadaniem tekstu, a także gotowość do poświęceń na rzecz wzmocnienia ideowej wymowy spektaklu były bardzo „alternatywne”. (...) Kto mądry albo nawet niekoniecznie mądry, ale w miarę trzeźwy i moralnie poukładany, ten zrozumie autentyczny tragizm i uniwersalność problemów, które w komiczno-gargantuicznej formie stawia przed nami dramat Sikory, świetnie,
z nerwem zrealizowany przez brazylijsko-polski zespół"
- Juliusz Tyszka teatralny.pl

Przedstawienie zostało nagrodzone na VI Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-Teatr” w czerwcu 2015 r., zdobywając nagrodę publiczności dla najlepszego spektaklu oraz nagrodę dla wykonawcy głównej roli, Piotra Kaźmierczaka, jako najlepszego aktora festiwalu.

Patronat honorowy nad realizacją spektaklu objęła Ambasada Brazylii w Polsce.

Pokazy:

4.02.2016 godz. 20.00

5.02.2016 godz. 20.00

6.02.2016 godz. 18.00 i 21.00

Teatro da Universidade de São Paulo

Rua Maria Antonia, Vila Buarque , 294 - Consolação – São Paulo

Więcej informacji: www.teatr.gniezno.pl

Teatr im. A. Fredry zanim wyleci ze Spowiedzią masochisty do Brazylii pokaże ją jeszcze w Gnieźnie.

Na gnieźnieńską scenę powraca ciesząca się dużym powodzeniem „Spowiedź masochisty”, sceniczny tekst czeskiego autora Romana Sikory w reżyserii Aline Negra Silvy. To tragikomiczna opowieść o pokusach i niebezpieczeństwach rzeczywistości w której rządzą wielkie korporacje, trwa wyścig po pieniądze i uznanie, a pracodawca wysyła chcącego się wykazać pracownika jako swojego reprezentanta do Singapuru na Olimpiadę Zasobów Ludzkich. By odnaleźć się w tym świecie trzeba mieć w sobie coś z masochisty i niewątpliwie ma to tytułowy bohater…

Spektakl cieszy się doskonałymi recenzjami krytyków i powodzeniem wśród widzów, jeśli więc jeszcze go Państwo nie widzieliście – warto nadrobić tę zaległość! Bilety na „Spowiedź masochisty” można nabyć w kasie teatru lub online: www.bilety24.pl. Spektakl będzie można obejrzeć 22.01 (piątek, godz. 19.00) i 23.01 (sobota, godz. 17.00 i godz. 20.00).

 

recenzja popcentrali

 

Sandra Konieczka & Mixer

zdj. Dawid Stube www.fotostube.pl