• Start
  • Teatr
  • Zagrajcie w typy! – zaprasza Teatr Fredry
  • Jarek Mikołajczyk

Zagrajcie w typy! – zaprasza Teatr Fredry

Po pokazie „Hotelu pod Wesołym Karpiem” 20 i 21 lutego widzowie zostaną wciągnięci do gry „Śmiech przez łzy” prowadzonej w scenografii spektaklu. Na scenie Teatru Fredry w Gnieźnie znów zobaczymy „Hotel pod wesołym karpiem” – holokaust, antysemityzm, syjonizm, rozliczanie traum z przeszłości, odwieczne resentymenty, grę stereotypów, nacjonalistów, dawnych ubeków i współczesnych biznesmenów, kiboli i feministki pod dachem jednego hotelu, we wrzącym tyglu różnorodnych emocji… Spektakl cieszy się dużą popularnością wśród widzów i dobrymi recenzjami. W krzywym zwierciadle pokazuje sprawy, z którym wielu z nas obawia się nie tylko śmiać, ale także rozmawiać poważnie. To sprawia, że w lutym po spektaklu widzowie zostaną wciągnięci w prowokacyjną, opartą na motywach związanych ze sceniczną historią, grę w typy.

Uczestnicy zabawy przyjrzą się, jak skonstruowani są bohaterowie, których widzieli na scenie – jakie mają cechy, jakie są ich życiowe postawy, poglądy, do jakich stereotypów nawiązują i z jakimi podejmują polemikę. Gracze na czynniki pierwsze rozbiorą też najśmieszniejsze momenty przedstawienia i zadadzą sobie pytanie „z czego” i „dlaczego się śmiejemy”, zastanawiając się nad istotą śmiechu przez łzy. Spektakl porusza bowiem tematy trudne, nierzadko bolesne, ale tak przewrotnie, by na twarzach widzów pojawiał się uśmiech. Również proponowana przez Teatr Fredry gra ma jednocześnie być źródłem zabawy i refleksji. Atrakcyjności dodaje jej miejsce, w którym się odbędzie – uczestnicy będą bawić się na scenie, na której jeszcze chwilkę wcześniej oglądali aktorów.

Do nietypowej gry, mogą dołączyć wszyscy zainteresowani – młodzież i dorośli – nie tylko ci, którzy zobaczą spektakl akurat 20 i 21 lutego. Udział jest bezpłatny i wymaga zgłoszenia pod numerem telefonu: 61 42 16 15. W sobotę gra rozpocznie się o 21.20, a w piątek o 20.20 i za każdym razem potrwa około godziny.

 

opr.Medio

zdj. Dawid Stube www.fotostube.pl