• Jarek Mixer Mikołajczyk

BartolomeyBittmann - Dynamo

5 czerwca pod szyldem Fesiwal Bezssenność odbędzie się w Poznaniu niesamowity koncert. Wirtuozowskie i szalone improwizacje na nagłośnionych instrumentach akustycznych: wiolonczeli, skrzypcach i mandolinie. Zakotwiczeni mocno w muzyce klasycznej Matthias Bartolomey (wiolonczelista, którego słyszeliśmy już w Poznaniu z Signum Quartet podczas Bezsenności 2018) oraz Klemens Bittmann (skrzypce, mandolina), stwarzają w duecie swój własny muzyczny kosmos. Wyjątkowe i warte poznania zjawisko austriackiej sceny muzycznej. Alternatywna klasyka, klasyczny hardcore na (łącznie) 16 strunach! Muzyczne widowisko dźwiękowe.

Kierując się ideą stworzenia bardzo współczesnego; zwłaszcza brzmieniowo repertuaru dla swoich instrumentów, które są rzecz jasna zakorzenione w tradycji muzyki klasycznej, wiedeński wiolonczelista i skrzypek z Grazu budują mosty stylistyczne z klasycznego świata do bardzo różnorodnych innych stref muzycznych. Duet prezentuje własne oryginalne kompozycje, łamie wszelkie granice w swoich poszukiwaniach, tworzy nowe przestrzenie muzyczne, łącząc elementy rocka, muzyki współczesnej, jazzu, popu i wolnej improwizacji, z maestrią splatając różnorodne brzmienia i elementy w spójną całość.

Język muzyczny duetu to ciągłe zmiany i zwroty i wszechstronne rozbudowane dźwiękowe struktury. Zdaża się że wyzwalają potężne, błyskawiczne burze riffów staccato, potem słuchacza pięknymi lirycznymi i wzruszającymi melodiami. Inne utwory osadzają w bardziej progresywnym, nieco atakujacym rock-groove („Parovskapproved”; „Les Pauli”). Muzyka duetu oczarowuje tworząc coś innego, uderza w inny ton, nie jest to jednak typowy dla wielu "bolesny dla ucha eksperyment". Kompozycje Matthiasa Bartolomeya i Klemensa Bittmanna stanowią rozrywkę, jest to jednak niezwykle wymagająca intelektualnie rozrywka wobec słuchacza. Błyskotliwość i wirtuozeria nie zabijaja tu efektywnosci muzyki. Jest to granie efektowne ale też efektywne.

Wraz z trzecim albumem „Dynamo” duet BartolomeyBittmann wyruszył w kolejną, odważną, nową pracę muzyczną, która - po raz kolejny - zachęca słuchacza do przyłączenia się do nich w fascynującym świecie dźwięku. I właśnie z tym albumem młodzi mistrzowie z Gratzu zagrają w Poznaniu.

Miejsce koncertu:
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Atrium
Al. Marcinkowskiego 29, 60-967 Poznań

informacje o biletach wkrótce. 

Poleca Jarek Mixer Mikołajczyk

zdj. archiwum Matthiasa Bartolomeya

Tagi: Poznań Festiwal Bezsenność BartolomeyBittmann – „Dynamo”